+90 212 238 55 35

Sosyal Medyada Biz}

Vize Genel Bilgi

Vize Genel Bilgi

uk-visa-informationHangi Pasaportlara Vize Uygulanıyor?

İngiltere’nin Vize ve Göç İdaresi rejimi yönetmeliğine göre; Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport (Bordo), Hizmet Pasaportu (gri) ve Hususi Pasaport (yeşil) sahipleri İngiltere vizesine tabidirler.”

Diplomatik Pasaport (siyah) sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, İngiltere vizesinden muaftırlar.

İngiltere üzerinden diğer ülkelere aktarmalı seyahat edecek kişilerin ise; Transit vize başvurularını İngiltere Konsolosluğu’na yapmaları gerekir. Bununla birlikte, İngiltere Transit vize başvuru sahiplerinin, İngiltere üzerinden aktarmalı olarak gidilecek ülkeye (onward flight) 24 saat içinde uçmaları ve gerekli vizelerinin/belgelerinin olması ve belirlenen koşulları sağlamaları halinde, transit vizeden muaf olacakları (transit without visa concession) Londra Başkonsolosluğu tarafından da bildirilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti İkamet İzni (Oturum İzni) sahibi yabancıların İngiltere vize başvuruları, T.C. vatandaşlarına uygulanan İngiltere kısa süreli (90 gün süreli) vize prosedürü ile aynı şekilde işleme almaktadır.

İngiltere Konsolosluğu’na İngiltere “KISA SÜRELİ” vize başvurusu yapacak kişilerin dikkatine!

İngiltere Konsolosluğu yapılacak olan kısa süreli vize başvuru işlemlerini doğrudan İstanbul İngiltere Konsolosluğu ya da Ankara İngiltere Büyükelçiliği’nin içerisinde bulunan Konsolosluk bölümünden şahsen başvuru ile kabul etmemektedir.

İngiltere Konsolosluğu’na yapılacak İngilizce vize başvurularını randevu ile alan İngiltere İçişleri Bakanlığı-Hudut Muhafaza Dairesi (UKBA) tarafından yetkilendirilmiş İngiltere Vize Başvuru Merkezleri ve İngiltere vize başvuru merkezleri tarafından akredite edilmiş seyahat acentaları aracılığıyla kabul etmektedir.

İngiltere vize başvurularının değerlendirilmesi, karar aşaması ve vize süresi tamamen Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi yetkilileri tarafından değerlendirilerek, karara bağlanmaktadır.

İngiltere Konsolosluğu’na vize başvuruları, İngiltere seyahatinden 3 ay öncesine kadar yapılmasında hiçbir mahsur bulunmamaktadır.

Başvuru Merkezleri Görev Bölgeleri

İngiltere Vize Başvuru Merkezleri, İngiltere vizesi için müracaatları kabul edebilmek için randevu alınmasını zorunlu tutmaktadır. İngiltere vize başvuru merkezlerinin bulunduğu illere yakın ikamet edilen şehirlerden vize başvuru müracaatlarını kabul etmektedir.

Antalya, Ankara, Adana, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir.

İngiltere Vize başvuru merkezleri tarafından kabul edilen İngiltere vize kategorileri:

İngiltere Konsolosluğu’na vize başvurusu için İngiltere vize başvuru merkezine müracaat öncesinde İngiltere seyahatine uygun olan vize kategorisini belirlemek gerekir. Vize kategorisini belirlemek, başvuru için gerekli şartların belirlenmesine de yardımcı olmaktadır. Vize kategorilerini belirlemek için İngiltere Turistik Vize, İngiltere Ticari Vize, İngiltere Aile Ziyareti Vizesi, İngiltere Öğrenci Vizesi, Tıbbi Tedavi amaçlı Vize ve Transit Vize kategorilerine ait bilgilere ulaşabilmek için İngiltere Vize kategorileri sayfasından gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

İngiltere Konsolosluğu’na
Vize Müracaatı için Randevu Alımı

İngiltere Konsolosluğu’na vize başvuru dosyasının teslimi için randevu alınması gerekir. ‘Book Appointment’ bölümünden randevu alımı için randevu yeri ve türü seçilir. Sistemde önerilen randevu tarih ve saati içinden uygun olan randevu tarihi, başvuru sahibi tarafından onaylanarak, İngiltere Konsolosluğu’na vize müracaatı için hazırlanması gereken evrakların listesi sistem tarafından sunulmaktadır. Randevu alımının ardından online sistem üzerinden güvenli ödeme sistemine yönlendirme yapılmaktadır. Bütün online işlem bittiğinde, ödeme ve randevu konfirmasyon e-maili ulaştırılmaktadır.

İngiltere Konsolosluğu’na İngiltere’ye seyahat amacına uygun sunulacak başvuru dosyası içinde online İngiltere vize başvuru formunun çıktısı, randevu bildirimi, vize ücretinin ödeme e-maili ve evrakların orijinalleri ile fotokopileri birlikte hazır bulunmalıdır. İngilizce olmayan evrakların tercümelerinin tasdik şerhli olarak sunulması zorunludur.

İngiltere Konsolosluğu’na bağlı Hudut Muhafaza Dairesi yetkilileri, İngiltere vize başvuru sahiplerinin, başvuru sırasında sundukları belgelerin; kişisel durumlarını net bir şekilde ortaya koyacak şekilde iletilmesini talep etmektedir. Çalışma durumu, okul durumu, finansal durumu, akar gelir, mal varlığı, yurtdışına yapılan önceki seyahatler, Türkiye ve yurt dışındaki aile fertlerine ilişkin belgelerle birlikte detaylı bir dosyanın sunulması çok önemlidir.

İngiltere vizesi için başvuru dosyasının teslimi sırasında başvuru merkezinin biometrik parmak izi gişesinde parmak izi verilmektedir.

 

2.137 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN